Aktualizacja - 25 lutego 2025: rozbudowa funkcji kont

Marcin Bablok

Marcin Bablok

25 lutego 2025

Aktualizacja 25 lutego 2025

Zmiany w kontach

Rozszerzyliśmy możliwości kont o następujące funkcje:

  • dodanie pola typ konta przy tworzeniu konta niepodłączonego
  • grupowanie kont według typów
  • automatyczne pobieranie transakcji z kont podłączonych
  • możliwość zmiany kolejności kont
  • dodanie opcjonalnego numeru IBAN do konta nie-gotówkowego

Dodanie pola typ konta przy tworzeniu konta niepodłączonego

Typy kont

Gdy tworzymy konto niepodłączone musimy określić jaki jest jego typ. Mamy do dyspozycji 9 opcji do wyboru:

  • gotówka
  • konto osobiste
  • lokata
  • karta kredytowa
  • linia kredytowa
  • pożyczka
  • kredyt hiptoteczny
  • inwestycje
  • składnik majątku

Nadanie kontom typu otwiera możliwości dopasowywania ekranów do ich szczególnych cech, np. dla kredytów może to być symulator spłaty, dla składników majątku i inwestycji ułatwienia do aktualizacji ich wartości. Aktualnie najważniejszą ich cechą jest to, że umożliwiają grupowanie.

Grupowanie kont według typów

Grupy kont w menu nawigacyjnym

Utworzyliśmy cztery grupy typów:

  • konta bieżące
  • otwarte kredyty
  • kredyty i pożyczki
  • składniki majątku.

Konta bieżące - to konta (czy też rachunki osobiste) prowadzone przez banki, “konta” gotówkowe (czyli pieniądze w portfelu lub portmonetce) czy lokaty. Mogą to być również konta oszczędnościowe - z punktu widzenia FinaSee niczym się nie różnią od lokat. Są to konta, które zawierają nasze codzienne transakcje - wpływy, wydatki, podstawowe oszczędności, które możemy przeznaczyć na bieżące wydatki w razie potrzeby. Przelewów i transakcji między tymi kontami nie powinniśmy traktować jako wydatków czy też wpływów, są one z natury wewnętrzne, własne.

Otwarte kredyty - to karty kredytowe czy też linie kredytowe. Czyli rachunki w ramach których możemy zaciągnąć kredyt czy też pobrać środki jeśli chcemy, ale nie musimy tego robić. Czyli wydatki z karty kredytowej powinny być traktowane jako wydatki od razu, ale ich spłata to wewnętrzny transfer.

Kredyty i pożyczki - to grupa zawierające kredyty hipoteczne i pożyczki. Charakteryzuje ją to, że kwota kredytu jest określona przy jego założeniu (razem z innymi cechami, jak raty spłat, terminy, oprocentowanie, itd.) i jedynymi transakcjami na tych kontach to ich spłata.

Składniki majątku - to szeroko pojęta grupa, gdzie określiliśmy dwa typy kont: inwestycje i składniki majątku. Prawdopodobnie można by ich zdefiniować znacznie więcej, ale od czegoś trzeba zacząć. Ich celem jest śledzenie wartości swojego majątku i inwestycji. Mogą to być konta IKE, IKZE, PPK, obligacje, fundusze, akcje, nieruchomości, ruchomości. Czyli cokolwiek co ma swoją wartość, która zmienia się w czasie i którą chcielibyśmy śledzić, ponieważ określa nasz stan posiadania, czyli majątek.

Powyższe grupy mają swoje zwijalne sekcje w menu nawigacyjnym oraz wyświetlona jest suma ich sald, co umożliwia łatwe i szybkie podsumowanie naszego stanu finansów. Zwinięcie czy rozwinięcie danej sekcji jest zapamiętywane w aplikacji.

Automatyczne pobieranie transakcji z kont podłączonych

Po wejściu do aplikacji FinaSee rozpocznie się automatyczne pobieranie transakcji dla wszystkich kont podłączonych, które nie miały ostatnio pobranych danych. W ten sposób będziemy mieć aktualne salda i zaimportowane transakcje bez konieczności ich ręcznego pobierania na ekranie każdego z kont.

Możliwość zmiany kolejności kont

W menu nawigacyjnym w ramach sekcji kont można zmieniać ich kolejność za pomocą systemu przeciągnij i upuść (drag and drop). Trzymając kursor muszy nad kontem i przyciskając przycisk myszy uniesiemy konto, zniknie tymczasowo z listy i pojawi się wskazówka w postaci linii, gdzie można je upuścić w nowej pozycji. Dzięki temu możemy mieć konta w takiej kolejności, jaka jest dla nas najbardziej odpowiednia.

Dodanie opcjonalnego numeru IBAN do konta nie-gotówkowego

Jeśli tworzymy konto o innym typie niż gotówka pojawi się pole do wpisania numeru rachunku IBAN. Ten numer pomoże nam w przyszłości automatycznie oznaczać transakcje, które są wewnętrzne, a mają miejsce między kontami, z których co najmniej jedno jest nie podłączone.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te zmiany dalej ułatwią Wam korzystanie z aplikacji oraz że krok po kroku tworzymy najlepszą aplikację do finansów osobistych i budżetowania - FinaSee. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi, sugestie, czy ewentualne zgłoszenia błędów w tych, lub innych funkcjach, również brakujących.

logo
Szybkie linki
O nas Blog Cennik
Kontakt
+48 572 461 218

ul. Stefana Batorego 18/108

02-591 Warszawa

KRS: 0001104770

© 2025 FinaSee Sp. z o. o.